:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Jutro pożegnamy rembertowskiego bohatera

Historia, Jutro pożegnamy rembertowskiego bohatera - zdjęcie, fotografia

Jutro 24 lipca 2017 roku o godzinie 12.00 w kościele garnizonowym Świętego Ojca Rafała Kalinowskiego w Rembertowie odbędzie się pogrzeb ppor. Wacława Grzybowskiego. Odprowadzenie Zmarłego do grobu rodzinnego na Cmentarzu Parafialnym w Rembertowie przy ulicy Grzybowej zakończy ziemską drogę bohaterskiego żołnierza Armii Krajowej. ŚP Wacław Grzybowski wstąpił w szeregi Związku Walki Zbrojnej w 1941r. Został przydzielony do1. plutonu sierż. Tomasza Miazgi „Młota”, w składzie 3. kompanii por. Bolesława Kiełbasy „Gniewosza”, 8. Rejonu VII Obwodu „Obroża” Okręgu Warszawskiego ZWZ-AK. Pod pseudonimem „Strzała” pełnił funkcję kolportera prasy podziemnej, zajmował się gromadzeniem i konserwacją broni i amunicji.

W czasie Powstania Warszawskiego walczył z Niemcami w składzie „Grupy Kampinos”, początkowo jako strzelec 4. kompanii kpt. „Karasia”, a następnie 1. kompanii
por. Zygmunta Sokołowskiego „Zetesa”. Uczestniczył między innymi w walkach
o lotnisko bielańskie, Brzozówkę, Łany.

Po okrążeniu i rozbiciu oddziału 29 września 1944 r. w bitwie pod Jaktorowem, uniknął niewoli i przedostał się wraz z częścią oddziału w okolice Opoczna, prowadząc walkę z okupantem do połowy października 1944 r.

Po zajęciu Mazowsza przez Armię Czerwoną i wojsko gen. Berlinga, w czasie powrotu w rodzinne strony, został zatrzymany 6 marca 1945 r. przez sowietów w okolicach Płońska. Za działalność w Armii Krajowej został skazany na 10 lat pobytu w sowieckich łagrach. Wywieziony na Syberię pracował w kopalni złota i wolframu. Zwolniony z łagru 8 kwietnia 1953 r. na mocy amnestii, do listopada 1955 r. pracował jako piekarz w miejscowości Prysk Olczan. Do Polski powrócił jako repatriant w grudniu 1955 r.

Jutro pożegnamy rembertowskiego bohatera komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się