:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe opady deszczu

Patriotyzm nie na pokaz!

Historia, Patriotyzm pokaz! - zdjęcie, fotografia

Wielkimi krokami zbliża się 73 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Jak co roku miasto Warszawa organizuje uroczystości poświęcone pamięci: warszawiaków oraz nieistniejącej, przedwojennej stolicy.

Niesiony pewnymi refleksami, chciałbym zaproponować każdemu młodemu obywatelowi stolicy, tudzież mieszkańcowi Rembertowa, aby w ramach patriotycznego uniesienia zapoznał się, ze wspomnieniami bohaterów tamtych dni. Na oficjalnej stronie Muzeum Powstania Warszawskiego znajdują się znakomicie zrealizowane oraz zarchiwizowane wspomnienia żołnierzy AK. Znaczna część z nich ma charakter video. Wspomnienia żołnierzy AK z okręgu VII „Obroża” (działających na terenie dawnego Rembertowa) znajdują się pod niniejszym adresem: http://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej.html/wyszukanie/zaawansowane/dzielnica/Rembertów.

Wyżej z linkowane historie to nie tylko opisy walk, ale także intymne opisy przeżyć zwykłych, młodych ludzi biorących udział w potwornej batalii. Sądzę, że warto w ten sposób nieść dalej legendę akowców, przekazywać zasłyszane informacje (często odbiegające od sztampowych, podręcznikowych frazesów o „63 dniach chwały”) pomiędzy rodziną, jak i znajomymi.

Uważam, iż taki sposób upamiętnienia powstania będzie świadczył o naszej dojrzałości społecznej, będzie wymierny intelektualnie w przeciwieństwie do zakupu kolejnych pseudopatriotycznych gadżetów (koszulek etc.), które nieustannie nabijają kieszeń sprytnych przedsiębiorców.

Decyzja należy do Ciebie!

 

Michał Woźniak

Patriotyzm nie na pokaz! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się