:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe opady deszczu

Pierwszy kapelan polskiej Marynarki Wojennej.

Historia, Pierwszy kapelan polskiej Marynarki Wojennej - zdjęcie, fotografia

Dzisiaj podczas mszy św. w naszym kościele garnizonowym w Rembertowie została przypomniana sylwetka błogosławionego ks. komandora Władysława Miegonia, pierwszego kapelana Marynarki Wojennej II Rzeczpospolitej. 15 października mija 75 rocznica Jego męczeńskiej śmierci w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Dachau.

Dnia 9 sierpnia 1920 roku ks. Miegoń został ranny pod Makowem Mazowieckim, a za okazane męstwo w czasie wojny polsko - bolszewickiej otrzymał Krzyż Virtuti Militari i Krzyż Walecznych z rąk marszałka Józefa Piłsudskiego. Był od początku swojej służby w wojsku związany z wybrzeżem .W 1934 roku Ordynat Polowy, przeniósł ks. Miegonia do Gdyni. Otrzymał wóczas awans na stopień starszego kapelana (komandor podporucznik) i został wyznaczony na stanowisko Kapelana Dowództwa Floty. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. i po kapitulacji dobrowolnie udał się do niewoli .W 1940 roku został przeniesiony do obozu w Buchenwaldzie, gdzie - podobnie jak i inni kapelani - został pozbawiony munduru oficerskiego, co już było złamaniem postanowień genewskich. Ostatnim etapem życia Władysława Miegonia był obóz w Dachau, gdzie nadano mu numer 21223. Dnia 12 czerwca 1999 r. w Warszawie, papież Jan Paweł II beatyfikował ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia w grupie 108 męczenników, ofiar nazistowskiego terroru, zamordowanych przez niemieckiego okupanta podczas czasach II wojny światowej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Miego%C5%84

 

Pierwszy kapelan polskiej Marynarki Wojennej. komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się