:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Rembertów pamięta o rocznicy Powstania Warszawskiego

Historia, Rembertów pamięta rocznicy Powstania Warszawskiego - zdjęcie, fotografia

Rada i Zarząd Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy serdecznie zapraszają na obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się 1 sierpnia br., początek o godzinie 17.00, przy Pomniku Obrońców Radiostacji Komendy Głównej Armii Krajowej, u zbiegu ulic Gawędziarzy i Haubicy.

Program obchodów:

Minuta ciszy w hołdzie Powstańcom Warszawskim - Godzina „W”,

Odegranie Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej,

Modlitwa w intencji Powstańców Warszawskich,

Przemówienia okolicznościowe,

Ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy

Koncert pieśni powstańczych w wykonaniu Orkiestry z Chmielnej

Pomnik w Rembertowie przy którym odbywają się dzielnicowe obchody powstańczego zrywu jest związany z tragicznymi wydarzeniami z wiosny 1944. 4 marca 1944 roku po wcześniejszym rozpracowaniu przez gestapo, hitlerowcy zaatakowali pracującą w Rembertowie radiostację Komendy Głównej Armii Krajowej. We wczesnych godzinach rannych na radiu pracował radiotelegrafista z KG AK, a w jej osłonie pełnili służbę członkowie Armii Krajowej z plutonu Dywersji Bojowej AK „Dęby”. Obsługa i osłona radiostacji stanowiło pięciu żołnierzy, z których dwaj w tym dniu w jej obronie polegli. Byli to:– „Dubaniec” – kpr. pchor. Eugeniusz Bocheński. Rocznik 1921 absolwent podchorążówki AK, klasa z roku 1942, podharcmistrz” oraz „Pechowiec” – kpr. pchor. Stefan Łyszkiewicz. Radiotelegrafista i jeden z członków osłony wycofali się na rozkaz „Dubańca” i uszli z życiem. Ostatni z obrońców znalazł się poza kordonem atakujących Niemców i też ocalał.

 

Rembertów pamięta o rocznicy Powstania Warszawskiego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się