:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C pochmurno z przejaśnieniami

Warszawa metropolią? Wreszcie!

Urząd dzielnicy, Warszawa metropolią Wreszcie! - zdjęcie, fotografia

Naprawdę, aż się wierzyć nie chce, jak to zacięta walka wyborcza potrafi ożywiać i rozwiązywać problemy, z którymi – z jakichś niezrozumiałych przyczyn – przez lata całe nie można było sobie poradzić. Oto dzięki niespodziewanej decyzji Sejmu Warszawa wspólnie z okolicznymi miejscowościami będzie mogła utworzyć metropolię. Brawo! – chciałoby się zakrzyknąć. No i zakrzykuję, ale wiem, że ta słuszna decyzja znowu została wymuszona nie troską o obywateli (w pierwszej kolejności), a chęcią zapunktowania u wyborców.

Mówi się, że ustawa metropolitalna jest głównie zasługą Jana Grabca, byłego starosty legionowskiego, a od jakiegoś czasu wiceministra administracji i cyfryzacji, związanego z PSL, który tej ustawy długo nie chciało. Grabiec był dobrym starostą, który rozumiał problemy związane z funkcjonowaniem gmin i powiatów będących swoistymi sypialniami Warszawy. Myślę więc, że z premedytacją wykorzystał czas wyborczy, żeby przekonać kolegów z PSL o potrzebie tej ustawy.

„Dzięki utworzeniu metropolii – mówił jednemu z portali - przede wszystkim mamy szansę na sprawną komunikację w aglomeracji. Nie będzie już sporów Warszawy z okolicznymi gminami, kto ma płacić za przewozy. Powstanie związek komunikacyjny, który będzie miał zapewnione stałe finansowanie z podatku PIT”.

Oczywiście skorzysta na tym nie tylko stolica. Także inne duże polskie miasta otoczone wianuszkiem gmin-sypialni. Oczywiście najbardziej zyska komunikacja i jej pasażerowie. Będzie można ujednolicić ceny biletów, wprowadzić jeden bilet na wszystkie środki lokomocji, sprawniej zarządzać miejskim transportem, ustaną kłótnie kto ma dopłacać do biletów. Łatwiej też będzie szło budowanie parkingów „Parkuj i jedź” przy stacjach kolejowych, dzięki czemu do Warszawy wjedzie mniej samochodów, poprawi się czystość stołecznego powietrza etc., etc.

Może więc wybory należy organizować częściej?

Warszawa metropolią? Wreszcie! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się